“Klīnikā Dzintari” ikviens, kam rūp viņa dzīves kvalitāte, var saņemt profesionālu psihiatriskas, psihoterapeitiskas un psiholoģiskas palīdzības kompleksu.
Psihoterapija un psiholoģiskā konsultēšana ir process, kas līdzinās mācībām. Terapijā cilvēki mācās paši par sevi. Viņi atklāj ceļus, kā pārvarēt grūtības, attīstīt iekšējos spēkus, prasmes, kā veikt izmaiņas pašiem sevī vai situācijā. Dažreiz ir vienkārši vērtīgi, ja ir persona, kurai var atklāti izpaust savus pārdzīvojumus. Citreiz pietiek, ja var mācīties dažādas tehnikas, kas palīdz tikt galā ar stresu.
Vairums psihoterapijas veidu sevī iekļauj sarunu, klausīšanos, uzticēšanās veidošanu, atbalsta saņemšanu. Kad Jūs runājat ar psihologu par sev grūto situāciju vai lietām, kas Jūs satrauc, psihologs izvērtē situāciju, un nosaka faktorus kas strādā „nepareizi.”
Psihologs un klients parasti strādā kopā – uzstāda terapijas mērķus, meklē risinājumus, kas personai varētu ļaut justies labāk. Ļoti būtiska terapijas sastāvdaļa ir uzticēšanās, jo terapija nozīmē būt atklātam un godīgam par jūtīgām tēmām, kā, piemēram, – jūtas, idejas, attiecības, problēmas, vilšanās un cerības.
Tas, ko klients var saņemt no terapijas ir atkarīgs no iemesla – kāpēc viņš ir griezies pēc palīdzības. Piemēram, dažas personas iet terapijā, lai risinātu specifiskas problēmas, citi – lai sāktu izdarīt priekš sevis labākas izvēles, un citi – lai sāktu dziedināt sevi pēc sarežģītām dzīves situācijām.
Terapija var palīdzēt cilvēkiem justies labāk, būt stiprākiem, un izdarīt labākas izvēles paralēli tam, ko cilvēks atklāj pats sev. Tie, kas strādā ar psihologu, var mācīties, atklāt, saprast, – kāda ir viņa motivācija, kas viņu vada pa noteiktiem ceļiem, vai – par saviem iekšējiem spēkiem. Ir iespēja mācīties jaunas pieņemšanas un pārvarēšanas spējas, attīstīt vairāk pacietību vai mācīties patikt sev pašam. Iespējams, Jūs atradīsiet jaunus ceļus kā tikt galā ar problēmām vai tikt galā pašam ar sevi grūtās situācijās.
Cilvēki, kas iet terapijā, bieži atzīst, ka ir iemācījušies daudz par sevi un ka terapija palīdz „augt” un nobriest.
Psihologs runās ar Jums par Jūsu jūtām, domām, attiecībām, svarīgām vērtībām. Terapijas sākums fokusējas uz diskusiju, ko Jūs vēlaties atrisināt, sasniegt jeb pārstrādāt un uz mērķu izvirzīšanu. Daži no terapijas mērķiem varētu būt:
– pašapziņas un pašpārliecības celšana;
– risinājumi trauksmes un depresijas samazināšanai;
– mācīties pārvaldīt dusmas un frustrāciju;
– izdarīt veselīgākas izvēles (piemēram – par attiecībām, ēšanas ieradumiem), izbeigt pašdestruktīvu uzvedību.
Pirmajā vizītē psihologs lūgs Jums pastāstīt par sevi. Pirmā reize var ilgt mazliet ilgāk. Tā palīdz terapeitam labāk Jūs saprast, un dod Jums iespēju novērtēt, vai jūtaties komfortabli ar šo psihologu. Psihologs jautās par Jūsu problēmām, rūpēm un simptomiem. Sekojoši psihologs varētu pastāstīt par viņa izpratni, kas nav tā, kā vajadzētu, un kā terapija varētu palīdzēt. Kopā Jūs un Jūsu psihologs izlemsiet par terapijas mērķiem un cik bieži tikties. Līdz ar labāku Jūsu situācijas izpratni psihologs varētu Jums mācīt jaunas prasmes vai palīdzēt domāt par savu situāciju jaunā veidā.
Psihologs respektē savu klientu privātumu un stingri ievēro konfidencialitāti. Psihologs nestāsta vēl kādam, ieskaitot klienta ģimeni, par to, kas tiek apspriests terapijā, izņemot, ja klients pats ir devis atļauju vai lūdzis to. Vienīgais izņēmums ir tad, ja speciālists konkrētajā gadījumā saskata draudus klienta paša vai citu cilvēku dzīvībai / veselībai.
Ja Jūs uztrauc konfidencialitātes jautājums, esiet droši psihologam jautāt par to jau Jūsu pirmajā tikšanās reizē. Ir svarīgi justies komfortabli ar savu psihologu, lai varētu atklāti runāt par savu situāciju un Jūsu darbs būtu produktīvs.